1CreativeAgency

Dijital Medyanın Pazarlamaya Etkileri Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi:

Sosyal medya pazarlaması ya da dijital medyanın pazarlamaya etkileri hem işletmeler hem de tüketiciler açısından değerlendirilmelidir. Dijital medya unsurları arasında, cihazlarda bulunan her türlü uygulama ve oyun hatta cihazların kendileri bile yer almaktadır. Dijital medya araçlarının etkin şekilde kullanılarak, doğru dijital pazarlama stratejileri sayesinde firmaların satış başarılını artırmaları mümkündür.

Dijital medya araçları sadece satış başarısına odaklanmaz. Aynı zamanda marka bilinirliğinin de artırılmasına yönelik bu kapsamda birçok farklı strateji izlenmektedir. Günümüzde dünya genelinde gelişen teknoloji ve internet sayesinde özellikle sosyal medya etkili bir pazarlama aracına dönüşmüştür. Dijital medyanın pazarlamaya etkileri kapsamında birçok farklı yöntem izlenmektedir.  

Dijital Medya ve Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama kısaca; herhangi bir ürün ve hizmetin tanıtımının yapılması için internet, cep telefonu, bilgisayar ve diğer dijital unsurlar kullanılarak yapılan çevrimiçi pazarlama yöntemidir. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre interaktif bir yapıdadır. Ayrıca dijital pazarlama dijital platformlar kullanılarak doğrudan hedef kitleye ulaşılmasını sağlar.

Dijital medya ise dijital pazarlama stratejileri uygulanabilen platformlar olarak kabaca tanımlanabilir. Dijital pazarlamanın kapsamı oldukça geniştir. Bu kapsamda web siteleri için başta SEO olmak üzere sosyal medya pazarlaması ve diğer yöntemler kullanılabilir. İşletmelerin faaliyet alanlarına göre hangi dijital medya aracında dijital pazarlama stratejinin uygulanacağına karar verilmesi gerekecektir.

Dijital Medya Araçları Nelerdir?

Dijital Medya Araçları Nelerdir

Dijital medya araçları gelişen teknoloji sayesinde oldukça geniş bir perspektifte değerlendirilmektedir. Dijital medya araçları denince akla ilk olarak sosyal medya platformları gelse de daha pek çok uygulama ve oyunlar bile bu kapsamda yer almaktadır. Dijital medya araçlarından bazıları şöyledir:

 • Sosyal medya platformları,
 • Oyunlar,
 • Uygulamalar,
 • Web siteleri,
 • Konum tabanlı hizmetleri
 • E – ticaret platformları vb.

Dijital medyada pazarlama stratejilerinin uygulanması için birçok farklı yöntem ve strateji bulunuyor. Bu yöntemler sayesinde hedef kitleye daha hızlı şekilde ulaşmak ve doğrudan ürün ve hizmet ile ilgili kişilere yönelik pazarlama stratejilerinin belirlenmesi sağlanmaktadır. Dijital medya araçlarında uygulanacak yöntemlerin doğru şekilde belirlenmesi gerekecektir.  

Dijital Medyada Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya ve dijital pazarlama eğitimi ile bu alanda uzmanlaşan ajanslardan ve kişilerden profesyonel destek alınması gerekmektedir. Marka bilinirliğinin artırılması, ürün ve hizmetlerin tanıtımının yapılması ve hedef kitleye ulaştırılması gerekmektedir. Dijital medya araçları kullanılarak pazarlama yapılması için doğru stratejilerin belirlenmesi gerekecektir.

Sosyal medyada veya diğer alanlarda etkili bir pazarlama için kısaca şu adımları izlenmesi mümkündür:

 • Hedef kitle belirlenir.
 • Rakip analizleri yapılarak strateji belirlenir.
 • SEO ve sosyal medya odaklı pazarlama yöntemleri seçilir.
 • Hedef kitleye özel reklam stratejileri uygulanır.

Firmaların özellikle sosyal medyada özgün ve kaliteli içeriklerle hedef kitleye ulaşması ve etkileşimleri artırması önemlidir. Marka bilinirliği için sürdürülebilir bir dijital pazarlama yöntemi uygulanmalıdır.

Firmalar İçin Dijital Medya Neden Önemlidir?

Dijital pazarlamanın önemi markalar açısından son derece önemlidir. Örneğin yerel bir firmanın rakip firmaların önüne geçmek için arama motoru optimizasyonu (SEO) ile bölgesel ve ilgili anahtar kelimelerle yapılacak aramalarda ilk sıralarda yer alması sağlanabilir. Bu sayede rakiplerin önüne geçmek ve potansiyel müşterilere ulaşmak mümkündür. Günümüzde insanların büyük bölümü dijital medya araçlarını etkin kullandığı için çok kişiye daha az maliyetle ve daha kısa sürede doğrudan ulaşmak için dijital pazarlama stratejilerinin uygulanması gerekmektedir.

Hedef kitlenin belirlenerek sadece kendi alanınızdaki kişilere ulaşmak açısından dijital pazarlama son derece önemlidir. Günümüzde tüketiciler firmalar arasında seçim yapmadan önce çoğu zaman sosyal medya ve web siteleri ile ürün – hizmet kalitesine yönelik araştırma yapmaktadır. Firmanızın bu kişiler tarafından tercih edilmesini sağlamak için dijital platformları etkin bir şekilde kullanmanız gerekecektir. Dijital medyanın pazarlamaya etkileri düşünüldüğünde günümüzde sosyal medya veya diğer dijital platformlarda yer almayan işletmelerin rakiplerine nazaran daha geri planda oldukları görülmektedir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Özellikleri Nelerdir?

Dijital medya örnekleri incelendiğinde birçok özelliği ile öne çıktığı görülmektedir. Sosyal medya günümüzde dünya genelinde milyarlarca kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Bu kapsamda kullanıcıların ilgi alanlarına göre pazarlamanın yapılması, demografik ve konum özelinde etkileşim alınması, tüketici davranışlarının analiz edilmesi gibi birçok özelliğinden yararlanmak mümkündür.

Twitter, Instagram, Facebook ve YouTube gibi yaygın sosyal ağlarda pazarlama araçları bu platformların taşıdıkları yüksek potansiyel sayesinde sürekli olarak gelişim göstermektedir. Gelişen bu araçları kullanarak firmaların daha geniş kitlelere ulaşmaları sağlanabilir. Dijital pazarlama stratejilerinin ve sosyal medya pazarlama yöntemlerinin etkili şekilde kullanılması satış başarısını ve marka bilinirliğini etkilemesi açısından son derece önemlidir.

Dijital Pazarlama İşletmeleri Nasıl Etkiler?

Sosyal medya ya da arama motoru optimizasyonu gibi farklı dijital pazarlama stratejileri kullanılarak işletmelerin çok daha başarılı bir grafik izlemeleri mümkündür. İşletmelerin tüketiciler ile etkileşiminin güçlendirilmesi satış başarısına da yansıyacaktır. Özellikle potansiyel müşterilere ulaşma konusunda dijital pazarlamanın önemi son derece büyüktür. Hedef kitleye rakiplerden önce ulaşarak daha iyi bir satış stratejisinin elde edilmesi sağlanmaktadır.

Dijital pazarlama alanında günümüzde kurumsal firmalardan yerel işletmelere ve bireysel satıcılar kadar birçok kişi etkin şekilde faaliyet göstermektedir. Sosyal medyanın gücünden yararlanarak daha ekonomik bir şekilde daha fazla kişiye ulaşılması sağlanır. Kullanıcı alışkanlıkları ve davranışları dikkate alınarak oluşturulacak etkili bir pazarlama stratejisi sayesinde işletmeler sadece yerel düzeyde değil, ulusal ve global düzeyde de marka tanıtımını daha az maliyetler ile gerçekleştirebilmektedir.  

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır

Sosyal medya pazarlama stratejileri kapsamında yapılacak birçok etkili işlem ile çok kısa sürede hedef kitleye ulaşılması sağlanmaktadır. Günümüzde milyarlarca kullanıcıya ev sahipliği yapan sosyal medya platformlarında başarılı bir pazarlama stratejisi için öncelikle hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekecektir. Hedef kitlenin belirlenmesinin ardından sosyal medya araçları diğer dijital pazarlama stratejileriyle uyumlu bir şekilde yürütülmelidir. İnfluencer pazarlama bu kapsamda tercih edilmesi gereken en temel unsurlar arasında yer alıyor. Daha fazla kullanıcıya doğrudan erişim sağlamayı başaran influencerlar ile marka, ürün ve hizmet tanıtımı yapılması sağlanabilir.

Dijital pazarlama alanında etkili olan sosyal medya platformları işletmelere yönelik profesyonel çözümler de sağlamaktadır. Reklam araçları, etkileşim oranlarının görüntülenmesi ve diğer birçok seçenek bu kapsamda değerlendirilmektedir. Özgün ve kaliteli içerik oluşturarak düzenli olarak paylaşım yapmak ve hatta paylaşım saatlerinin bile belirlenmesi sosyal medya pazarlamasının temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle oldukça geniş bir kapsamda değerlendirmek mümkündür.  

Firmalar İçin Dijital Medyanın Avantajları Nelerdir?

Dijital medyanın avantajları özellikle geleneksel medya araçları ile kıyaslandığında ciddi bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir televizyon ya da radyo reklamında kadınlara yönelik bir ürün çocuklar ve erkekler tarafından da görülür. Ancak dijital medya araçlarında hedef kitlenin birçok unsura göre sınırlandırılması ve sadece potansiyel müşterilere ulaştırılması sağlanır.

Dijital medyanın pazarlamaya etkileri ve avantajları kısaca şöyledir:

 • Hedef kitleye daha kısa sürede ve hızlı şekilde ulaşılır.
 • Marka bilinirliği ve güven artar.
 • Potansiyel müşterilere ulaşılır.
 • Geleneksek medya araçlarına göre daha ekonomiktir.
 • Satış başarısına olumlu etki eder.
 • Firmaların rekabet gücünü artırır.

Ayrıca Bakınız: Dünya’da E-Ticaretin Hacmi Ne Kadar?

Bizi Takip et: